Image
image
image
image


Daniel Wright Staff
If a staff member has a home page, you can access it by clicking on their name.
All staff can be contacted via the following formula for email: (first initial)(last name)@d103.org

Margaret St. Claire - Principal
Julie Bodeen- Assistant Principal


8th Grade
Emma Bosley- Language Arts
Mary Ellen Buckley - Science

Katie Fender - Math
Julie Gaunky- Language Arts
Justin Joneikis - Social Studies
Rebecca Nelson - Language Arts
Katie Snowden - Spanish
Thomas Stadler - Social Studies
Erinn Vincent - Spanish

Learning Behavior Specialists: Karina Richter, Heather Santella, Sheila Cummings


7th Grade
Samie Balmes - Math
Laura Brennan - Spanish
Anthony Hafner - Science
Kimberly Long- Reading & Language Arts
Mike Mol - Math
Cathy Nasenbeny - Language Arts
Paul Nordhaus - Science
Kristine Rickert - Social Studies
Katie Snowden - Spanish
Thomas Stadler- Social Studies
Amanda Toomey- Language Arts

Learning Behavior Specialists: Loretta Weinstein


6th Grade
Amanda Bacino
Cheryl Cheifetz
Alissa Lyman
Chrystie Ortega
Amy Stenberg
Athena Sotos
Chris Walsh/Dave Poukey
Sue Wotal

Learning Behavior Specialists: Jill Wechselberger,

5th Grade
Amy Bahcall
Carrie Dwyer
Jaime Gagamov
Danielle Kemp
Amy LaRoi
Tracy Pardini
Becky Rendl
Michelle Surin

Learning Behavior Specialists: Sallie Rootberg


Staff Specials

Art: Lauren Macklin
ELM (Curriculum Enrichment Coordinator): Kirsten Frantom (Math & Science), Justine Braskich
ELL: Lisa Tersina
Family and Consumer Sciences: Tess Buchberger
Guided Program - Stephanie McCaffer
Health: Rachel Wiatrowski
Health Services (School Nurse): Karen Presutti
Intensive Instructional Program - Megan Roulette
Learning Behavior Specialists (Grades 5-8): Doug Steffens, Sheila Cummings, Jill Wechselberger, Loretta Weinstein, Karina Richter, Heather Santella, Ann Warner
Librarian:  Tabatha Otto
Library Assistant: Liz Walker
Math Specialist - Jackie Solway
Music/Chorus: Nancy Alban
Music/Band - Nancy Fencl, Rodney Owens
Music/Orchestra - Tess VanWagner
Occupational Therapist: Susan Larson
Physical Education: John Rueth, Rhonda Walz, Mike Jerzyk, Luke Jones
Performing Arts: Ioana Ligdas
Psychologist - Andrea Shelton
Literacy specialist: Christina Louchios, Mickie Naughton
Spanish: Laura Brennan, Katie Snowden, Erinn Vincent, Nicole Graziano
Speech / Language Pathologist: Nancy Borkman, Lisa Cole
Social Work: Geraldine Gartside (Grades 5/6), Lori O'Hara (Grades 7/8)
Technology: Laura Best, Jimmy Juliano, Richard Ristoff
Technology Specialists: Ann Blomberg, Nasia Gordon


Main Office Staff

Jane Lincoln
Janet Lyman
Sue Tandet
Kathy Verschoor

 

image
image